Jelek, hogy érzelmileg éretlen szülők neveltek fel

Mindannyiunknak vannak érzelmei és ideális esetben tudjuk kezelni és kontrollálni az érzelmeinket. Viszont néhányunknak hiányoznak a megfelelő eszközök az érzelmeik kezelésére, ehelyett kontroll nélkül reagálnak.

A szülők érzelmi éretlensége az érzelmi öntudat és az empátia hiányaként határozható meg, másképpen fogalmazva a saját szükségleteikre helyezik a hangsúlyt a gyermekükkel szemben, nem tudják, hogyan kell hatékonyan kommunikálni, és viselkedésük gyakran kiszámíthatatlan.

Az érzelmileg éretlen szülő jelei:

  • Nehezen tudja kezelni az érzéseit és szabályozni a viselkedését
  • Erősen vagy irracionálisan reagál a helyzetekre, ahelyett, hogy higgadt maradna
  • Gyakran a saját érzéseit helyezi előtérbe, ahelyett, hogy gyermeke érzéseit venné figyelembe
  • Általában túlzottan irányítják az érzelmei
  • Lehet, hogy gyakran kap dührohamot
  • Gyermekére támaszkodik érzelmi támogatásban, ahelyett, hogy ő nyújtana a gyermekének segítséget

Milyen további jeleket ismerhetsz fel a saját szüleidről?

A támogatás hiánya

Ha éretlen szülő nevelt fel, akkor általános támogatáshiányt tapasztalhattál, különösen, amikor szükséged lett volna rá. Például amikor egy rossz nap után hazamentél az iskolából, ahelyett, hogy megvigasztaltak volna és megbeszéltétek volna a történteket, a szüleid drámaian reagáltak a saját stresszüket vagy frusztrációjukat hangsúlyozva: "Azt hiszed, rossz volt a napod? Fogalmad sincs, mennyi gondom van!"

Határok hiánya

Az érzelmileg éretlen szülő másik jele a határok hiánya. Mivel az érzelmileg éretlen szülők hajlamosak azt gondolni, hogy minden, ami történik, róluk szól, gyakran úgy érzik, jogukban áll megsérteni gyermekeik határait, pl. a magánéletét, vagy saját javukra manipulálni a helyzeteket.

Például az ilyen szülő úgy véli, hogy engedély nélkül elolvashatja a gyermeke naplóját, vagy olyan érzelmi manipulációs taktikákat alkalmaz, hogy például saját magát áldozatnak állítja be. Azt hiszi, joga van irányítani gyermeke életét, mivel ő a szülő, de a valóságban ez a viselkedés haraghoz, feszültséghez vezet a kapcsolatban.

Milyen felnőtté váltál, ha érzelmileg éretlen szüleid voltak

Lehet, hogy azon gondolkodsz, hogy a kihívásokat - amelyekkel most szembesülsz az életedben - az váltotta ki, hogy érzelmileg éretlen szülők mellett nőttél fel. Ez lehetséges, mivel az ilyen nevelésnek erős és tartós hatása van arra, hogyan kezeled az érzelmeket és hogyan kommunikálsz másokkal.

Ha érzelmileg éretlen szülő nevelt fel, akkor lehet, hogy nagyon mélyen érzed át a dolgokat, és nagy figyelmet fordítasz az érzelmekre. Elképzelhető, hogy nagyon érzékeny vagy mások érzelmi állapotára, valamint saját kielégítetlen érzelmi szükségleteidre.

Egyéb lehetséges hatások közé tartozik az alacsony önértékelés, a társfüggőségi problémák kialakulása, a másoknak való megfelelési kényszer. További hatás lehet, ha a személy úgy gondolja, hogy valamilyen módon rendbe kell hoznia magát ahhoz, hogy megkapja azt a szeretetet és gondoskodást, amelyre vágyik, vagy ha hajlamos haraggal, konfliktusokkal reagálni a kapcsolatokban, ha a dolgok rosszul mennek.

Az érzelmileg éretlen szülők általi felnevelés további tartós hatásai a lehetnek még:

  • Nehézségek a személyes határok megszabásában
  • Nehézségek az érzelmek felismerésében, megértésében, elfogadásában, kifejezésébenb
  • Félelem az elhagyástól
  • Egészségtelen érzelmi megküzdési mechanizmusok használata, beleértve a szerhasználatot az érzések elnyomására és a valóság előli menekülésre

A szülők érzelmi éretlenségének okai

Gyakran felmerül a kérdés, hogy mik a szülők érzelmi éretlenségének okai? Ennek megismerése segíthet egy kicsit jobban megérteni a gyermekkorodat is.

A szülők gyakran érzelmi éretlenséget alakítanak ki saját nevelésük eredményeként, ha önmaguk érzelmi elhanyagolást vagy traumát éltek meg. Leggyakrabban viszont a saját szüleik tanították meg nekik az egészségtelen érzelmi megküzdési mechanizmusokat. Ha gyerekkorukban nem tanították meg nekik, hogyan kezeljék helyesen az érzelmeiket, akkor ezeket a mintákat átvihetik felnőtt életükbe.

Gyógyulási és megküzdési stratégiák érzelmileg éretlen szülők gyermekei számára

Talán a legfontosabb dolog, amit meg kell említeni, hogy az érzelmileg érett szülőktől kapott sérülésekből lehetséges a gyógyulás. Jobban érezheted magad, és kifejlesztheted azokat az eszközöket, amelyek segítségével rugalmas, érzelmileg érett felnőttként élhetsz.

Ennek egyik módja az, hogy gyakorold a határok felállítását az érzelmileg éretlen szüleiddel. Ez azt jelenti, hogy korlátozd, mennyit és milyen körülmények között látod őket. Ez magában foglalja azt is, hogy meg kell határoznod azokat a témákat, amelyeket hajlandó vagy megvitatni velük, és be kell tartanod ezeket a határokat.

A gyógyulás azt is jelenti, hogy elengeded azt önhibáztatást, hogy bármilyen módon te vagy a hibás szüleid viselkedéséért, vagy hogy a viselkedésed megváltoztatása valahogyan érzelmileg fogékonyabbá tenné a szüleidet.

Egészséges kapcsolatok építése felnőttként

Ha egészségtelen szülőkkel nősz fel, az megnehezítheti a másokkal való kapcsolatok kialakítását, egyszerűen azért, mert soha nem tanítottak egészséges kapcsolati dinamikát. De felnőttként is meg lehet tanulni egészségesebb kapcsolatokat építeni. Ehhez nagy önreflexióra, önismeretre van szükség. Időbe és erőfeszítésbe telik a régi minták megtörése és egészségesebbek létrehozása, de kitartással és a tanulásra, a fejlődésre való hajlandósággal ez lehetséges!

Mit tegyél ennek érdekében?

  • Ismerd fel az egészségtelen mintákat, amelyeket esetleg a szüleitől vettél át – olyan mintákat, amelyeket öntudatlanul is megismételsz felnőtt kapcsolataid során!
  • Ismerd fel a saját félelmeidet és bizonytalanságodat, amelyek a nevelésedből fakadnak!
  • Tanuld meg, hogyan állíthatsz és tarthatsz fenn egészséges határokat a kapcsolataidban!
  • Határozd meg a szükségleteidet, korlátaidat, tartasd be azokat másokkal, miközben tiszteletben tartod mások szükségleteit és korlátait.